W imieniu dyrektorów – członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Domów Pomocy Społecznej zwracamy się do pani Marleny Maląg z pismem, w którym wyrażamy swój niepokój i obawy o przyszłość domów pomocy społecznej.
W ostatnim czasie docierają do nas niepokojące informacje dotyczące dramatycznej sytuacji w wielu domach pomocy społecznej wynikające z braku nowych skierowań do DPS.
W wielu placówkach jest wolnych od kilku do kilkudziesięciu miejsc.
Brak mieszkańców niesie za sobą konsekwencje finansowe i jest znacznym obciążeniem budżetu każdego domu a i w konsekwencji samorządów, które je prowadzą.
W piśmie z dnia 8 marca kierowanego do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Samorządowych Domów Pomocy Społecznej alarmowało już o takiej sytuacji. W odpowiedzi otrzymanej pismem DPS-V.070.134.2021.MZ Minister Stanisław Szwed wysnuwa tezę iż obecny stan rzeczy wynika z wystąpieniem epidemi wirusa SARS-CoV-2.
Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny aspekt, a mianowicie bardzo duża liczbę nowo tworzonych miejsc w ZOL. Niemalże w każdym szpitalu powiatowym w trakcie ostatniego czasu powstały oddziały pielęgnacyjno- opiekuńcze / opiekuńczo- lecznicze. Skierowanie do tego typu placówki osób chorych, zależnych czy niepełnosprawnych przebiega bardzo sprawnie gdyż wystarczy jedynie skierowanie od lekarza rodzinnego. W przeciwieństwie do skierowania do DPS, które jest bardzo czasochłonne.
Nie bez znaczenia jest tu również aspekt finansowy. Gmina kierująca taką osobę do ZOL nie musi ponosić żadnych kosztów. Takowym obciążeniem nie jest również obciążona rodzina. Teoretycznie pobyt w ZOL może trwać jedynie do 6 miesięcy. Faktycznie natomiast pacjenci po upływie wskazanego czasu zostają przeniesieni do innego oddziału szpitalnego (paliatyw, chirurgia itp.) na okres kilku dni i ponownie wracają na oddział na kolejne 6 miesięcy. W ten sposób, ich pobyt może trwać w nieskończoność.
Czy jest to dobre rozwiązanie dla pacjentów, którzy zostali skazani na pobyt do końca swych dni na szpitalnym oddziale?
Z pozyskanych przez nasze Stowarzyszenie informacji wynika również pewna niespójność w stanowisku NFZ, który wskazuje, że w systemie nie ma środków na wsparcie domów pomocy społecznej w zakresie opieki pielęgniarskiej, a tymczasem ogromne środki są przeznaczane na tworzenie nowych miejsc opieki długoterminowej.
Ponadto w dniu 06 maja 2021 Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił dodatkowy nabór do projektu grantowego „ Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo- leczniczym, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno- opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19” co po raz kolejny zelektryzowało świat pomocy społecznej.
Z wniosku wynika iż jedynie pielęgniarki zatrudnione w DPS mogą być beneficjentami wspomnianego projektu, co z pewnością wpłynie negatywnie na pozostały zespół pracowników DPS. Do naszych pracowników docierają również informacje iż w ramach wydatkowania środków z Unii Europejskiej pracownicy dziennych domów opieki otrzymali ponownie środki finansowe na wynagrodzenia mimo iż we wskazanym czasie wszystkie te jednostki były pozamykane.
Z pewności wszystko to wpływa negatywnie na emocje pracowników DPS oraz ich poziom frustracji. W związku z powyższym rodzi się zasadne pytanie czy w tych okolicznościach Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej również przewiduje wypłaty dodatkowych środków finansowych dla pracowników DPS?
Doceniamy działania podjęte w roku 2020 i ogromny wkład pracy, jakie Ministerstwo wniosło w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i pracownikom DPS w obliczu pandemii. Środki finansowe wypłacane z rezerwy budżetu Państwa, Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz z środków unijnych przeznaczone na bieżącą działalność domów, zwłaszcza na zagwarantowanie opieki nad mieszkańcami oraz zakup środków ochrony osobistej, niezbędnego sprzętu i wyposażenia były dla nas wielkim wsparciem.
Nie bez znaczenia dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom i pracownikom DPS była decyzja dotycząca zaliczenia DPS do grup priorytetowych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.Wszystkie te kroki sprawiły iż mieszkańcy i pracownicy domów pomocy społecznej poczuli się zauważeni i spokojni.
Ale jest rok 2021 i pandemia się jeszcze nie skończyła, a wsparcia dla DPS - w porównywalnym do zeszłorocznego zakreesie - nie ma.
Kolejnym ważnym tematem są pielęgniarki w DPS. We wspomnianym piśmie Minister Stanisław Szwed zwrócił się do naszego Stowarzyszenia z prośba o przekazanie propozycji rozwiązań zastosowanych w DPS ze szczególnym uwzględnieniem finasowania usług pielęgniarskich w DPS przez NFZ.
Odnosząc się do w/w prośby jako Stowarzyszenie Samorządowych Domów Pomocy Społecznej uważamy, iż obecnie stosowane rozwiązania dotyczące opieki pielęgniarskiej kontraktowanej w ramach NFZ (pielęgniarki środowiskowe, pielęgniarki kontraktowane w ramach NFZ, opieka długoterminowa) są realizowane w nikłym stopniu na terenie domów pomocy społecznej bądź wcale. Koszyk usług nie jest w żadnym stopniu dostosowany do potrzeb mieszkańców naszego Domu. W efekcie, mimo iż niemalże wszystkie DPS wypełniają obowiązek zgłoszenia mieszkańców do opieki długoterminowej czy opieki pielęgniarski środowiskowej, usługi te ( mimo iż NFZ za nie płaci) nie są wykonywane. W konsekwencji Domy Pomocy Społecznej w trosce o zdrowie i życie naszych podopiecznych zatrudniają pielęgniarki w ramach posiadanych środków. Przy brakach kadrowych w tej grupie pracowników oraz znacznie lepiej płatnych stanowiskach pracy dla pielęgniarek w jednostkach służby zdrowia, pozyskanie personelu pielęgniarskiego jest bardzo trudne, niekiedy wręcz niemożliwe.
Należy również podkreślić, iż sposób indywidualnego kontraktowania usług przez pielęgniarski z NFZ absolutnie się nie sprawdził w funkcjonowaniu. Dlatego, w opinii naszego Stowarzyszenia zasadne byłoby aby usługi takie były kontraktowane bezpośrednio z domami pomocy społecznej, samorządami lub firmami zewnętrznymi. Pragniemy zauważyć, że sposób ten doskonale sprawdza się w przypadku udzielania na rzecz osób zamieszkujących w DPS, wobec których orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności, świadczenia zdrowotne w zakresie fizjoterapii realizowanej w warunkach domowych na terenie DPS a finansowanych w ramach środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Z przytoczonych przez nas wcześniej przykładów ( tworzenie nowych miejsc stałego pobytu w szpitalach w ramach kontraktu z NFZ oraz źle przygotowanego koszyka usług pielęgniarskich) jasno wynika, iż niezbędne środki finansowe krążą już w systemie jednak w naszej opinii są nienależycie posiłkowane.
Zwracamy się zatem z prośba o zorganizowanie spotkania z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia w celu omówienia problemu mając na uwadze dobro finansów publicznych oraz mieszkańców Domów Pomocy Społecznej.
Jako przedstawiciele Naszego Stowarzyszenia jesteśmy gotowi do współpracy w tym zakresie i dołożymy wszelkich starań aby być jak najbardziej pomocni.

