Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Brak zgody na dodatki dla pracowników socjalnych w domach pomocy społecznej

Utworzono dnia 06.10.2021

W odpowiedzi na podejmowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dyrektorów Samorządowych Domów Pomocy Społecznej  starania dotyczące przyznania pracownikom socjalnym zatrudnionym w DPS dodatków, takich jak są wypłacane pracowniko socjalnym służb środowiskowych, uzyskaliśmy negatywną odpowiedż Ministerstwa.

W swoim piśmie MRiPS pisze:

"W opinii Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej rola pracowników socjalnych, a także zadania przez nich realizowane w domach pomocy społecznej są niezwykle istotne, począwszy od etapu adaptacji mieszkańca w domu, poprzez szeroko pojmowane wsparciew trakcie pobytu w placówce, aż po działania podejmowane celem ewentualnego usamodzielniania osób.  Bez wątpienia pozostaje również, że pracownicy socjalni zatrudnieni w domach pomocy społecznej świadczą pracę socjalną w rozumieniu ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876 z późn. zm.). Praca socjalna świadczona przez pracowników domów pomocy społecznej i ośrodków pomocy społecznej, pomimo iż ze względu na swoją specyfikę różnią się w wielu aspektach, to jest równie trudna i wymagająca specjalistycznych kwalifikacji i przygotowania.

Wyjaśnić jednak należy, że istotą przedmiotowej kwestii tj. interpretacji art. 121 ust. 3a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, nie jest jednak kwestia świadczenia, bądź też nie pracy socjalnej, a kwestia tego, czy do podstawowych obowiązków pracownika należy świadczenie pracy socjalnej poza siedzibą jednostki lub przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki.

            Zatem istnieją dwie przesłanki warunkujące możliwość wypłacania dodatku, o jakim mowa

w art. 121 ust 3a ustawy. Pierwszym z nich jest świadczenie pracy socjalnej (lub przeprowadzanie wywiadów środowiskowych) w tzw. „środowisku” tj. poza siedzibą jednostki organizacyjnej pomocy społecznej. Zaś drugim warunkiem, który musi zaistnieć łącznie jest aby świadczenie wskazanych wyżej zadań czyli wykonywanie pracy socjalnej lub przeprowadzanie wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki, należało do podstawowych obowiązków pracownika.

            Intencją ustawodawcy było przyznanie dodatku za wykonywanie specyficznych zadań świadczonych przez pracowników socjalnych tj. przeprowadzanie wywiadów środowiskowych i pracy socjalnej świadczonej poza siedzibą jednostki, gdyż bez wątpienia wśród obowiązków pracowników socjalnych są to zadania szczególne i wymagające.

Tak więc warunkiem otrzymania dodatku jest fakt wykonywania określonych obowiązków przez pracownika. Jeżeli zatem w danej jednostce organizacyjnej są zatrudnione osoby, które co prawda spełniają wszystkie wymagania do tego, aby być pracownikami socjalnymi w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy społecznej, lecz nie świadczą pracy socjalnej w środowisku lub nie przeprowadzają wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki – dodatek nie będzie im przysługiwał, jest bowiem związany z charakterem obowiązków i czynności, nie samym faktem zatrudnienia na stanowisku pracownika socjalnego."