Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dlaczego domy pomocy społecznej są pomijane przy dodatkach covidowych?

Utworzono dnia 13.05.2021

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Samorządowych Dyrektorów Domu Pomocy Społecznej zwraca się z pismem do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie  zapewnienia dodatków dla pracowników domów pomocy społecznej, którzy pracują podczas pandemii w trudnych i niebezpiecznych warunkach.

 W roku 2020 udzielono wsparcia finansowego domom pomocy społecznej nz przeznaczeniem na dodatki dla pracowników w postaci grantów ROPS (dla wszystkich pracowników) oraz NFZ (wyłącznie dla pielęgniarek).

W roku 2021 brak jest takich decyzji, z wyjątkiem ogłoszonego konkursu grantowego NFZ – znowu dla pielęgniarek (za rok 2020!),  a pracownicy Domów Pomocy Społecznej, którzy nie opuścili miejsc pracy zasługują nadal na wsparcie finansowe za zwiększone obciążenie podczas wykonywania zadań zawodowych.

07.05.2021r. Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił grant dla pielęgniarek tj. dodatki do wynagrodzenia za 4 miesiące (wrzesień-grudzień 2020r.). Stanowi to kolejny element dzielenia pracowników domów pomocy społecznej i jest niezrozumiałe.

Stowarzyszenie nasze wnioskuje o zauważenie trudnej i niedocenianej pracy wszystkich zatrudnionych w DPS.

Podkreślenia wymaga fakt, że praca w domach jest niejednokrotnie trudniejsza niż w sektorze medycznym , ponieważ zgodnie z prawem udzielamy wsparcia wszystkim osobom, z którym system środowiskowy sobie nie poradził, w tym zaburzonym i chorym psychicznie, osobom z chorobą alkoholową, długotrwale wykluczonym, długotrwale i przewlekle chorym itp., równocześnie dysponując bardzo skromnym zasobem środków reagowania wobec osób aspołecznych i negatywnie wypływających na środowisko DPS.

Dodatkową trudnością jest fakt, że niemal wszyscy mieszkańcy  wymagają całodobowej opieki medycznej, którą zapewniamy także w okresie pandemii – od momentu przyjęcia do DPS, najczęściej do momentu zgonu.

Jako dyrektorzy borykamy się z trudnością rozładowania napięć wśród mieszkańców, ale też wśród naszych pracowników, ponieważ brak nam argumentów dlaczego pracownicy całodobowych Domów Pomocy Społecznej nie są uwzględnieni przy obecnych decyzjach Rządu dotyczących wsparcia pracowników.

Największe oburzenie dotyczyło kolejnych dodatków dla pracowników dziennych domów tj.ŚDS . W roku 2020 pracownicy owych jednostek większość czasu otrzymywali pensje nie świadcząc pracy ze względu na decyzję zamknięcia tych jednostek. Edycja grantu w roku 2020 spowodowała, że mimo nie świadczenia pracy otrzymali większe dodatki niż pracownicy w DPS. Wiemy, że oddelegowanie do pracy w tym czasie  naszych jednostkach, kończyło się każdorazowo zwolnieniem lekarskim .

W roku 2021  jesteśmy świadkami takich samych działań.

Istotny jest taż fakt, że pracownicy DPS przez rok dostosowując działania DPS do wprowadzanych obostrzeń i zakazów w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom,  niejednokrotnie pracując w warunkach zagrożenia i stresu, kosztem swojego życia prywatnego, zmniejszając swoje dochody poprzez wybór jednego miejsca pracy, czują się niedocenieni i  lekceważeni przez Ministerstwo.

Dlatego Stowarzyszenie wnosi  o objecie pracowników Domów Pomocy Społecznej na czas trwanie pandemii dodatkiem za pracę w warunkach trudnych.