Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dodatki dla pracowników socjalnych pracujących w domach pomocy społecznej

Utworzono dnia 13.05.2021

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dyrektorów Samorządowych Domów Pomocy Społecznej zwraca się z wnioskiem o jednoznaczne potwierdzenie prawa do dodatków, o których mowa w  art. 121 ust. 3a ustawy o pomocy społecznej, dla pracowników socjalnych zatrudnionych w naszej jednostce.

W domach pomocy społecznej przeprowadzane są wywiady środowiskowe w związku z waloryzacją świadczeń emerytalno – rentowych, koniecznością przeprowadzania aktualizacji rodzinnych wywiadów środowiskowych celem ustalenia aktualnej odpłatności za pobyt w DPS wnoszonej przez mieszkańców czy też w innych sprawach socjalnych i jest to realizowane przez pracowników socjalnych zatrudnionych w tych placówkach.

Również zgodnie z wewnętrznymi procedurami domów pomocy społecznej  – pracownik socjalny przez przyjęciem do placówki przeprowadza wywiad aktualizacyjny w miejscu zamieszkania lub pobytu osoby oczekującej

Zgodnie z art. 121 ust. 3a ustawy o pomocy społecznej pracownikowi socjalnemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, do którego podstawowych obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, w tym przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki, przysługuje wypłacany co miesiąc dodatek do wynagrodzenia w wysokości 250 zł. (po nowelizacji ustawy 400 zł).  W przypadku zatrudnienia w mniejszym wymiarze czasu pracy dodatek przysługuje w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy.

Przepis określa przesłanki nabycia prawa do dodatku, którymi są:

  • wykonywanie zawodu pracownika socjalnego,
  • zatrudnienie w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej,
  • świadczenie pracy socjalnej w środowisku, poza siedzibą jednostki, wykonywane w ramach podstawowych obowiązków,
  • przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych.

W ocenie naszego Stowarzyszenia, realizując wywiady środowiskowe przed przyjęciem do mieszkańca, zatrudnieni w jednostce pracownicy socjalni spełniają przesłanki do przyznani ww. dodatku, albowiem:

Wykonują zawód pracownika socjalnego
Są zatrudnieni w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej
Świadczą pracę socjalną poza siedzibą jednostki, gdyż ich zadania obejmują:

  1. Wizyty i wywiady w miejscu zamieszkania lub pobytu kandydatów do zamieszkania w domu pomocy społecznej,
  2. Wyjazdy z mieszkańcami na zakupy lub samodzielne realizowanie zakupów na rzecz mieszkańców przez pracowników socjalnych
  3. Załatwianie spraw urzędowych mieszkańców m.in. składanie wniosków w ZUS, NFZ, UMP (meldowanie, wymiana dowodów osobistych),
  4. Załatwianie spraw bytowych m.in.  wysyłanie poczty, opłacanie rachunków,

Stanowi to świadczenie pracy socjalnej, gdyż zgodnie z art. 6 pkt 12 ustawy o pomocy społecznej, jest to działalność zawodowa mająca na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi.

Obejmuje przeprowadzanie wywiadów środowiskowych w miejscu zamieszkania osób i rodzin korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, co zostało wskazane powyżej oraz wiąże się z procesem integracji ze środowiskiem mieszkańców DPS. Praca socjalna zawiera się w tych zadaniach powiatu, które wiążą się z integracją ze środowiskiem pewnych grup osób np. seniorów czy osób niepełnosprawnych.

W związku z powyższym wnioskujemy o jednoznaczne zajęcie stanowiska przez Ministerstwo, że pracownicy socjalni zatrudnieni w domach pomocy społecznej posiadają uprawnienie do dodatku, gdyż przeprowadzają wywiady środowiskowe poza siedzibą jednostki i świadczą pracę socjalną, jeśli oczywiście spełniają pozostałe warunki określone w art. 121 ust. 3a ustawy o pomocy społecznej.