Spotkanie członków Stowarzyszenia

Utworzono dnia 21.11.2022

Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Domów Pomocy, zaprosił dyrektorów DPS - członków Stowarzyszenia na spotkanie szkoleniowe pt. „Dobre praktyki w procesie deinstytucjonalizacji”, która odbyło się w Hotelu Delicjusz w Trzebawiu w dniach 9-10 listopada 2022 r.

Ponieważ proces deinstytucjonalizacji przygotowywany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej budzi wiele pytań i wątpliwości wśród Dyrektorów Domów Pomocy Społecznej wskazano na konieczność organizacji spotkania szkoleniowego, podczas którego mogliśmy  dowiedzieć się na jakim etapie i w jakim kierunku podążają obecnie planowane zmiany. W Trzebawiu mogliśmy  wysłuchać  wniosków i refleksji Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Kotlinie - Janusza Krawca, który jest na etapie wdrażania projektu pilotażowego dotyczącego deinstytucjonalizacji. Swoimi refleksjami podzieliła się też Dyrektorka DPS z Jarogniewic - Katarzyna Michalewicz, która realizuje program opieki wytchnieniowej w swojej placówce.  Zgromadzeni na spotkaniu dyrektorzy mogli także zapoznań się z ofertą firm, które działają na rynku opieki długoterminowej - przedstawiły swoje oferty usprawnienia pracy domów. Były to firma Konkret realizujące kompleksowe inwestycje w placówkach medycznych oraz firma e-tabletka, która przedstawiła oprogramowanie dla DPS.

Szkolenie i wspólne rozmowy w dniach 9-10.11.2022 r. stworzyły przestrzeń do omówienia planowanych zmian w Ustawie o Pomocy Społecznej oraz zmianie dotyczącej finansowania pielęgniarek przez NFZ.