Byliśmy na 24 Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej "Holistyczne podejście do opieki długoterminowej. Potrzeby i możliwości" w Toruniu

Utworzono dnia 21.09.2022

W dniach 13 - 15 września 2022 r. odbyłą się w Toruniu 24 Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej "Holistyczne podejście do opieki długoterminowej. Potrzeby i możliwości"

Podczas tegorocznej konferencji dyskutowano o tym, w jaki sposób całościowe podejście do potrzeb osoby niesamodzielnej może kształtować zmiany w kulturze opieki długoterminowej, ale też pomagać w radzeniu sobie z organizacyjnymi wyzwaniami, które przed nią stoją. Kontekst deinstytucjonalizacji był zatem oczywisty.

Było kilka  interesujących wykładów (wszystkie będzie można ponownie odsłuchać - co serdecznie polecamy), a wśród prelegentów w ostatnim dniu konferencji - w czasie panelu dyskusyjnego  znaleźli się również członkowie  Zarządu Stowarzyszenia - Prezes: Sylwia Tereszkiewicz - Kamińska oraz Wice prezes - Piotr Michalak.
Obecni na konferencji członkowie  Stowarzyszenia zebrali się też w trakcie jej trwania, aby omówić bieżące sprawy. Poruszono m.in. sprawę przygotowania krótkiego filmu przedstawiającego pozytywne strony działań DPS.
Chcielibyśmy - jako dyrektorzy -  aby film pokazał, że DPS pełnią bardzo ważna funkcję w społeczeństwie.
W kontekście deinstytucjonalizacji i proponowanych przez Ministra Zdrowia zmian w tym zakresie np. poprzez tworzenie oddziałów opieki długoterminowej w szpitalach powiatowych (sic!), czy blokowanie przez czynniki środowiskowe z obszaru ochrony zdrowia możliwości kontraktowania usług pielęgniarskich w DPS, wydaje się to wręcz koniecznością.
Przeciwnicy DPS z reguły zawsze pokazują wyciskające łzę w oku historyjkę o osobach, które nie powinna znaleźć się w DPS. My pokażemy drugą stronę.
W czasie konferencji w Toruniu dołączyli do naszego Stowarzyszenia nowi członkowie, co nas bardzo cieszy i pokazuje, że jesteśmy potrzebni jako głos środowiska samorządowych DPS.