29.09.2020 - pismo do MRPiPS w związku ze zwiększoną zachorowalnością na COVID 19

W związku z pogorszeniem się ogólnej sytuacji epidemiologicznej na terenie kraju - Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dyrektorów Samorządowych Domu Pomocy Społecznej zwróciło się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w wnioskiem o wydanie jednoznaczych decyzji o wprowadzeniu zakazu odwiedzin w DPS oraz wyjść mieszkańców i ich urlopowania poza placówki. Obecnie dyrektorzy poszczególnych jednostek podejmują decyzje samodzielnie - po konsultacji i za zgoną organoó prowadzących - jednak w świetle obowiązujących przepisów, może to budzić wątpliwości organów kontrolnych. Stąd zgłoszony wniosek, którego realizacj uporządkuje sferę legislacyjną i bedzie jasna dla różnych organów kontrolujących działalnosć DPS, że dyrektorzy nie przekraczają swoich uprawnień.

Ponadto Stowarzyszenia zwraca uwagę na fakt, że Domy Pomocy Społecznej są instytucjami opiekuńczymi a nie medycznymi. Duża część  Domów nie posiada kadry medycznej, dlatego wyrażamy ogromne zaniepokojenie, iż w sytuacji Covid-19 w DPS nie będą one w stanie zapewnić bezpieczeństwa zdrowotnego naszym podopiecznym. Dokładnie taki schemat zarysował się na początku pandemii na przełomie marca i kwietnia,  a w DPS w zakresie fachowej kadry medycznej nie zmieniło się praktycznie nic.