Przedstawiciele Stowarzyszenia na posiedzeniu Konwentu Starostów

Utworzono dnia 01.04.2022

W dniu 10.022022 r. przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Domów Pomocy Społecznej  Sylwia Kamińska – Tereszkiewicz i Janusz Krawiec wzięli udział w posiedzeniu Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego.

W spotkaniu - poza przedstawicielami organów prowadzących DPS - udział wzięła  Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Poznaniu – pani Monika Donke - Cieślewicz.

Temat panelu dotyczącego DPS nosił tytuł ,, Funkcjonowanie Domów Pomocy Społecznej w aspekcie finansowym".

Poruszono na nim tematy

inflacja oraz podniesienie najniższego wynagrodzenia,
deinstytucjonalizacja i miejsce dps w reformie
brak koordynacji miedzy Ministerstwami,
finansowanie personelu medycznego ze środków NFZ,
kształcenie opiekunów medycznych,
wykluczenie DPS z możliwości pozyskania dofinansowań z różnych programów, jeżeli nie są w procesie DI,
sprawozdanie z udziału Prezes Stowarzyszenia w posiedzeniu 3 komisji sejmowych : Zdrowia, Pomocy Społecznej, Budżetowej dotyczącym sytuacji w opiece długoterminowej.

W wypowiedzi podsumowującej pani prawnik przy Ogólnopolskim Związku Powiatów dot. DPS podała, że rozmowy na temat finansowania pielęgniarek pracujących w DPS ze środkó NFZ są bardzo daleko posunięte i duża szansa na uregulowania prawne.

To dobra wiadomość, szkoda tylko, że nie prowadzi się działań mających na celu finansowanie innych zawodów medycznych w DPS jak opiekun medyczny, czy fizjoterapeuta, któe w jednostkach ochrony zdrowia finansuje NFZ.