Rok 2021

Utworzono dnia 08.02.2021

Weszliśmy w rok 2021 z nadzieją na zniesienie ograniczeń w działalności domów pomocy społecznej. Zakwalifikowanie mieszkańców i pracowników naszych jednostek do grupy "0" i rozpoczęcie szczepien szczepionką Pfeizer daje szansę na znaczące ograniczenie możliwości zachorowania na COVID 19 i w konsekwencji powrót do normalnego działania.

W róznych regionach kraju proces szczepień przebiega z różnym natężeniem. Są domy pomocy społęcznej, gdzie mieszkańcy i personel są zaszczepieni obiema dawkami; są takie, gdzie nie było szczepień w ogóle. Publikatory rządowe podają, że zaszczepionych jest ok 80% mieszkanców DPS.

Tymczasem trzeba nadal pamiętać, że pandemia sie nie zakończyła, a równocześnie z działaniami na rzecz zwalczania pandemii i jej skutków, trwają prace planistyczne związane z wprowadzaniem zmian w pomocy społecznej, w tym takze w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

Jednym z problemów z jakim trzeba się będzie zmierzyć, będzie proces deinstytucjonalizacji.

Jest to jedna ze spraw, którą jako Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dyrektorów Samorządowych Domów Pomocy Społecznej, musimy mieć na uwadze dbając o całokształt działalności DPS.